سه‌شنبه 19 آذر 1398 - 12 ربيع الثاني 1441 - 10 دسامبر 2019
    صفحه اصلي     جستجوی اطلاعات     ورود اطلاعات     مدیریت اطلاعات     درباره ما     تماس با ما     لینک سایت های مرتبط    

 « در غريزت آدمى است اخبار و استخبار، نبينى كه اگر كارى بزرگ افتد مردم بيقرار شود تا آن خبر بشنود و بشنواند. [و اگر اين غريزه در انسان نبود] از گذشتگان هيچ شريعت و فضايل و اخبار و حكايات به متأخران نرسيدى، و خلل احوال عالميان به حدى رسيدى كه تدارك نپذيرفتى».( ابنفندق، ابوالحسن عليبنزيد بيهقي، تاريخ بيهق، 1308، تصحيح احمد بهمنيار، مقدمه محمدبنعبدالوهاب قزويني، تهران: فروغي و اسلاميه، ص9)


داده هاي تاريخي به محدوده عملكرد شخصيتهاي سياسي، اجتماعي، مذهبي، فرهنگي و ... در زمان و مكان خاص اختصاص دارد. انسانها محور اصلي رويدادهاي تاريخ هستند. تاريخ، زندگي انسان را در ابعاد دروني و بيروني ترسيم و توصيف ميكند. مكان وقوع حوادث بر واقعه تاريخي تأثيرگذار است و ميتواند براي محقق گوياي اطلاعاتي از وضعيت جغرافيايي، جغرافياي طبيعي، سياسي، انساني و حيات فكري حاكم بر منطقه باشد.

لذا براي تحليل رويدادهاي تاريخي نيازبه شناخت از شخصيتها و اقوام دخيل در وقايع تاريخي و مكان رويداها است. اين پايگاه تلاشي در همين راستا مي باشد. گاه محققان براي اطلاع از شاخصه هاي مذكور، مجبورند چندين جلد كتاب مطالعه نمايند. اين پايگاه مي تواند نمايه اعلام متون تاريخي را به همراه اطلاعات نسبتا جامعي از يك مدخل به كاربر ارائه دهد.

پايگاه فرهنگ اعلام، بتدريج اطلاعات منابع تاريخي را در اختيار محققان قرار مي دهد. منابع مورد بررسي در كادر زير قابل بازيابي است

   تعداد بازدید : 109622 حقوق این پایگاه اطلاع رسانی متعلق به پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است     شناسایی کارشناس